Diyalog Masalı

Mardin’deki Dinler Arası Diyalog Toplantısından

Şimdi hayatta olmayan sözüm ona bir şeyh, eski Hıristiyan, yeni Müslüman müridleri hakkında, “İslâm’dan soğumasınlar diye onlardan namaz ibadetini kaldırıverdim” demişti.

Zamanımızdaki bazı arkadaşların söz ve tavırları bana bunu hatırlatıyor. Bu arkadaşlarım diyorlar ki, “Yahu kardeşim, bize müsaade edin de şu Yahudi ve Hıristiyanlara İslâm’ı biraz sevdirelim.”

Bunların İslâm’ı sevdirmeleri de şeyhin yaptığına benziyor. Şöyle diyerek sevdiriyorlar:

– Cennete sadece biz Müslümanlar girmeyeceğiz ki! Siz Yahudi ve Hıristiyanlar da cennete gireceksiniz.

“Sırat’tan işte bu şekilde sağ-salim geçeceksiniz” diyerek, Hıristiyan ve Yahudileri sembolik Sırat Köprüsü’nden geçiriyorlar.
“Hayrola! Kim yaptı, nasıl oldu?” diyorsunuzdur. Arz edeyim…

13 Mayıs 2004 tarihinde Mardin’de, Dinlerarası Diyalog havarilerinin organizesiyle “Dinler ve Barış/Kültürlerarası Diyalog Platformu” yapıldı ya, bu işler işte orada oldu. Sembolik bir köprü kurup, “Bu sembolik Sırat Köprüsü’dür” dediler; üç dinin mensuplarını bu köprüden geçirdiler. Şimdiye kadar sadece konuşuyorlardı, bu sefer tatbikatını yaptılar.

Yapılanlar, ABD’nin “dünyadaki tek devlet, tek millet, tek DİN” hedefine aynen uyuyor. Bu toplantıları yapanların sanki ABD’de bir akıl hocaları var da, o oradan ne talimat gönderirse, burada onlar yapılıyor gibi.

Toplantıya davet edilenler öyle tesir altında bırakılıyor ki, onlar da -farkında olur olmaz- akıntıya kürek çekiyorlar. Meselâ; bağımsız Mardin Milletvekili Süleyman Bölünmez, ABD’nin “tek din” idealine tıpatıp uygun düşen şu cümleyi kullanıyor: “Dillerin, dinlerin birleştiği bu toplantı…” Bağımsız milletvekili konuşur da, bakanın susması olur mu? İçişleri Bakanı Aksu da konuştu, dedi ki: “Müslümanlık, Hıristiyanlık, Yahudilik aynı ortak inançlara sahip…”

Her iki parlamentere, “Madem dinler birleşmiş, madem üç dinin inançları da aynı… Size Hıristiyan veya Yahudi diyebilir miyiz?” denilse, kabul etmeyecekleri kesin. Peki, bu sözler ne?

Ama böyle bir soruya lüzum kalmadı. İkisinin de yanlışını ne acı ki Patrik Bartholomeos düzeltti: “Bize şirin görünmek için bu kadar uğraşmanıza lüzum yok” dercesine, “Aramızda ilâhiyat farklılıkları mevcuttur” dedi.

Bununla kalsa iyi. Daha acısı oldu. Fener Rum Patriği, biz Müslümanların kabul etmemiz mümkün olmayan kendi inancını ortaya koyarken bizi de ona ortak etti ve şöyle dedi: “Bizler tanrının sadık evlâtları…” Hâşâ, biz tanrı evlâtları değiliz ve bu söz bizim inancımıza sığmaz.

Bunu kuzu kuzu dinleyen diyalogcular, İslâmiyet’i işte bu konuşmaları yaptırarak sevdiriyorlar.

Toplantıda, çan sesiyle karışık ezan okutturulması üzerine, Mardin Valisi Temel Korkmaz, şöyle diyor: “Ezan sesinin çan sesini saygıyla selâmladığı…” Bu kabul edilemez söz de, 1400 senelik İslâm tarihinde, Müslümanlar tarafından benzeri hiç söylenmemiş bir sözdür.

En büyük gafı da İstanbul Müftüsü Sayın Mustafa Çağrıcı yaptı; pişmiş aşa su kattı. Be hocam, diyalogda hiç “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed…” denilir mi? Bilmiyor musunuz, İslâm adına konuşulduğu söylendiği halde, o dinin peygamberi olan Hz. Muhammed ismi asla anılmaz ve hep devre dışı bırakılır. Yahudi ve Hıristiyanları da iman dairesine almak için, sadece Hz. İbrahim denilip geçilir hocam; anlamalısınız… (Kimin ve kimlerin buna ‘hayır’ demeye mecali varsa buyursun. Kendi söz ve hareketlerini delil getirmek üzere buradayım ve hazırım.)

Değerli okuyucular, hatta öyle şeyler yapılıyor ki, Hz. Peygamber’i devre dışı bırakmak şöyle dursun, Müslüman görünüşlü bazı kimseler Peygamberimiz’e iftira bile ediyorlar, iftira!!!

“Bunu hangi kitaptan alıp yazdınız, bunu niçin bastınız?” diye sorduğumuz zaman da, “ilerde görüşelim” deyip köşe bucak kaçıyorlar. Fazla kaçamayacaklar. Hayatta olduğumuz müddetçe, onları deşifre edecek ve Peygamberimiz’e iftira etmenin hesabını kalemimizle soracağız.

Sırada, Mardin toplantısının İstanbul’da devam eden iki günlük uzantısı var. Biz onu yazana kadar sizler şu kitabı okuyadurun: “Kur’an’da Ehli Kitap.” Prof. Veli Ulutürk’ün yazdığı bu 120 sahifelik değerli kitabı isteme yeri: İnsan Yayınları, (0212) 642 74 84 ve 507 10 93/İstanbul

Yazının kaynağı : Ali Eren

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s